Formáty grafických souborů a stanovení velikosti grafických prvků pro komponenty tiskových sestav note_blue.jpg(995 b)

Kaskáda podporuje tisk obrázků využitých v záhlaví a zápatí tiskových sestav. Pro správné zobrazení doporučujeme dodržovat námi níže předepsané rozměry.

Podrobnější popis celého souřadného systému, popis jednotek a jejich vzájemné vztahy najdete v kapitole Rozměry tiskových sestav a používané jednotky.

Možnost definice záhlaví pro externí tiskové výstupy, zápatí pro externí tiskové výstupy a adresních údajů (vč. loga) vlastní organizace popisuje kapitola Základní komponenty tiskových sestav.

Formát grafického souboru pro import

Obrázek, který chcete použít pro tiskové výstupy, si musíte vytvořit v nějakém grafickém editoru a uložit do některého z následujících rastrových formátů : BMP, JPG, GIF.

Formát BMP jako jediný z výše uvedených není komprimovaný. Proto mívá největší velikost, ale na druhou stranu je nejsnadněji a nejrychleji zobrazitelný.

Doporučení

Rozměry vymezené pro jednotlivé komponenty

Při návrhu tiskových sestav pracují vývojáři s obrazovkovými body (pixely), které jsou pro jednotlivé komponenty tiskových sestav pevně dané a neměnné. Pro záhlaví, zápatí a adresní údaje je rezervováno:

Rozměry v mm jsou uvedeny pouze pro lepší představu fyzické velikosti tohoto vymezeného prostoru. Rozměru v mm dosáhnete výpočtem
počet mm = 25,4 / 96 * rozměr v obr. bodech
Základní jednotkou pro výpočet optimální velikosti jednotlivých obrázků jsou však obrazovkové body. Generátor tiskových sestav musí při tisku provést přepočet, popsaný v kapitole Rozměry tiskových sestav a používané jednotky, s cílem zaplnit obrázkem vymezený prostor.

Doporučené rozměry obrázků v bodech (VxŠ)

Obecná pravidla

Doporučení

V případě obrázků uložených ve formátu GIF doporučujeme zvolit velikosti pro MaxDPI 600 nebo 300. U rozměrů pro MaxDPI 1200 může dojít k chybám při tisku.

Abychom vám usnadnili práci s přepočtama, můžete využít námi doporučené a ověřené rozměry.
Následují 3 varianty, pro 3 různé tiskárny lišící se hustotou tiskových bodů.

Příbuzná témata: